tel tel tel
Kur'an-ı Kerim'den
Haksız yere yetimlerin mallarını yiyenler, şüphesiz karınlarına ancak ateş doldururlar. Yakında onlar, alevli ateşe gireceklerdir.
(Nisa, 4/10)
Hadîs-i Şeriflerden
İkindinin farzından önce dört rekat sünnet kılan kimseye Ellah rahmet etsin.
(Ebu Davut, Tatavvu 8)
Dualardan
Ya İlâhî! Nefislerimize muti’ kulluk dâiresinde bulunmak müyesser buyur.
(Hacı Hulusi Bey)
Vecîze
Bütün dualar ve ihtiyaçtan gelen ricalar ve nimetten çıkan şükürler ve ibadetler ve namazlar, Hâlık-ı Külli Şey'e mahsustur.
Emirdağ Lâhikası
OY KULLANMAMAK YANLIŞTIR

OY KULLANMAMAK YANLIŞTIR

04.02.2023

بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّٰهِ وَ بَرَكَاتُهُ

Kardeşlerim!

اَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ السِّيَاسَةِ düsturu gereği, siyaset-i âlemden uzak kalın. Bazıları “Oy kullanmak küfürdür, günahtır.” diyorlar. Böyle bir söz yanlıştır. Çünkü biz, dünya idarecisini seçiyoruz, halîfe-i şer’iyyeyi seçmiyoruz. Bu seçim, dünyevî bir iştir. Devlet, idarecisiz olmaz. Eğer dünyevî bir idareci olmazsa, halk perişan olur. İster köyde, ister şehirde, ister yabancı bir ülkede yaşayalım, dünyevî hayatımızın nizam ve intizamı için mutlaka bir idareciye ihtiyaç vardır. Hatta bir grup insan, yolculuğa çıktığında aralarından birini reis, başkan olarak seçmeleri sünnettir. Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Üç kişi (bir grup) yolculuğa çıkarlarsa, aralarından birini emir (idareci) seçsinler!” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 80.)

Bizim şu memlekette Kur’anî derslerimiz var. Eğer başta bir idareci olmazsa, zalimler gelip müdahale eder, ne bırakırlar burada ders yapalım ne de bırakırlar bir lokma ekmek yiyelim. Bunu hepiniz biliyorsunuz. Biz bu seçimlerde; “Dünyevî bir idareci olmazsa, dinimiz, malımız, canımız, ırz ve namusumuz pâyimâl olur. En kötü devlet bile devletsizlikten iyidir.” diye düşünerek oyumuzu vermeliyiz. Oyunuzu kullanmakta herhangi bir mahzûr yoktur. An şartla ki hiçbir partiyi ve idareciyi takdîs etmeyin, dini siyasete alet etmeyin. Maalesef bunu bazı Müslümanlara anlatmak çok zor. Siz, bu itikadda olun.

Oy kullanmak, dînî bir vecîbe değil, vatanî bir vazîfedir. Bu sebeble Dîniniz ve dünyânız için menfaatli olan kişiye gidip oyunuzu kullanın! Ben, sizlerin oyunuza karışmam. Oy verme zamanı geldiğinde, elinizi vicdanınıza koyun, gidip oyunuzu kullanın. Ama siyaset propagandası yapmayın. Ağzınıza hâkim olun, fitneyi uyandırmayın. Kanaatinizi sorduklarında ise, “attım gitti” deyin, karışmayın, karıştırmayın. İdarecilere de hayırlı işlerde muvaffak olmaları için dua edin.

 

Hâdimü’l-Kur’an

Muhammed DOĞAN

 

Bu yazi 1880 defa gösterilmiştir.

Yorum yapabilirsiniz :

İsim
Eposta ( Sitede görünmeyecek )
Yorum
Doğrulama Kodu
Gönder

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Doğan'ın (Molla Muhammed el-Mûşî el-Kersî) beyanatları Nurmend.com sitesinden başka bir platformda yayınlanmamaktadır. © 2014-2023 | Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Nurmend - Şerhmend
0.028 sn. deSen
↑ Yukarı