tel tel tel
Kur'an-ı Kerim'den
(Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. Yakında bilecekler.) Dünya ve ahirette başlarına ne gibi felâketlerin geleceğini anlayacaklar; küfür ve isyanlarının dehşetli âkibetine kavuşacaklardır.
(Hicr, 15/3)
Hadîs-i Şeriflerden
Ellah kulunun bir şey yiyip içmesinden dolayı kendisine hamdetmesinden hoşnud olur.
(Müslim, Zikir 89)
Dualardan
Yâ Erhame'r-Râhimîn! Bizleri ve bütün ehl-i îmânı fakìrlik ve borçluluk eleminden ve diğer güç yetmez, tahammül olunmaz, görünür, görünmez her türlü musîbetlerden, ne¬fis, cin ve ins ve cinnî ve insî şeytânların şerlerinden muhâfaza eyle.
(Hacı Hulusi Bey)
Vecîze
Dünyaya ait işler, kırılmağa mahkûm şişeler hükmündedir.
Mektûbat
RAMAZAN AYI’NIN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

RAMAZAN AYI’NIN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

02.04.2022

Selman-ı Farisi (ra) şöyle anlatıyor: “Resulullah (sav), bir hutbede şöyle buyurdu:

“Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başımızın üzerine düştü. Bu ay, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bulunan bir aydır. Ellah, bu mübarek ayın gündüzlerinde oruç tutmayı farz, gecelerini ibadetle ihya etmeyi, bahusus teravih namazı kılmayı sizlere meşru kıldı. Bu ayda nafile bir ibadeti eda eden kişi, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır. Bu ayda bir farz işleyen, başka aylarda yetmiş farz işlemiş gibidir. Bu ay, Ellah için açlık ve susuzluk zahmetine, taat ve ibadet meşakkatine sabır ve tahammül ayıdır. Sabrın karşılığı ise Cennet’tir. Bu ay, yardımlaşma ayıdır. Bu ayda, mü’minlerin rızkı bereketlenir. Bu ayda her kim oruçluya iftar verirse, günahları bağışlanır ve bu, Cehennem’den kurtulmasına sebep olur. Üstelik oruçlunun sevabı hiç eksilmeden onun kadar sevab alır.” Ashab-ı kiramdan bazıları:

- Ya Resulellah! Hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz, dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (sav):

- Ellah bu sevabı bir tek hurma, bir yudum su, bir bardak süt ile dahi olsa oruçluya iftar ettirene verir, buyurdular ve hutbelerine şöyle devam ettiler:

“Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da Cehennem’den kurtuluştur. Bu ayda kim işçisinin ve hizmetçisinin işini hafifletirse, Ellah onu affeder ve Cehennem’den uzaklaştırır. Bu ay içerisinde dört hasleti arttırın. Bunlardan ikisi, size Ellah’ın rızasını kazandırır. Diğer ikisi de, her zaman ihtiyacınız olan vazgeçemeyeceğiniz şeylerdir. Ellah’ın rızasını kazandıran şeyler: Kelime-i şehadete devam etmek ve istiğfar etmektir. Vazgeçemeyeceğiniz iki şey ise, Ellah’tan Cennet’i istemek ve Cehennem’den Ellah’a sığınmaktır.”[1]

Cabir b. Abdullah, Resulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Ümmetime Ramazan ayında beş şey verilmiştir ki; bunlar, benden önceki hiç bir peygambere verilmemiştir:

1- Ramazan ayının ilk gecesi olunca Ellahu Teâla ümmetime (rahmet nazarıyla) bakar. Ellah, her kime (rahmet nazarıyla) bakarsa ona ebedi olarak azab etmez.

2- Akşamladıklarında ağızlarının kokusu, Ellah katında misk kokusundan daha güzeldir.

3- Melekler, her gün ve her gece onlara istiğfar ederler, Ellah'tan bağışlanmalarını dilerler.

4- Ellahu Teâla Cennetine emredip; "Kullarım için hazırlanıp süslen. Onların dünya meşakkatlerinden kurtulup, benim yurduma ve ihsanıma istirahat için gelmeleri yaklaştı" buyurur.

5- Gecenin sonu olunca, Ellah hepsini bağışlar.”[2]

Ubade b. es-Samit (ra)'dan: Resulullah (sas) Ramazan ayının yeni girdiği bir gün şöyle buyurdu:

"Size bereket ayı Ramazan geldi. Bu ayda Ellah sizi rahmetiyle kuşatır. Günahları bağışlayıp, duaları kabul eder. Ellah bu ayda sizin hayır hususunda yarışmanıza bakar ve sizinle meleklerine karşı iftihar eder. O halde Ellah'a hayır ameller takdim ediniz."[3]

 


[1] et-Terğib ve’t-Terhib, c.2, s.94–95.

[2] et-Terğib ve’t-Terhib, c.2, s.92.

[3] et-Terğib ve’t-Terhib, c.2, s.99.

 

Bu yazi 1519 defa gösterilmiştir.

Yorum yapabilirsiniz :

İsim
Eposta ( Sitede görünmeyecek )
Yorum
Doğrulama Kodu
Gönder

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Doğan'ın (Molla Muhammed el-Mûşî el-Kersî) beyanatları Nurmend.com sitesinden başka bir platformda yayınlanmamaktadır. © 2014-2022 | Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Nurmend - Şerhmend
0.032 sn. deSen
↑ Yukarı