tel tel tel
Kur'an-ı Kerim'den
(Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. Yakında bilecekler.) Dünya ve ahirette başlarına ne gibi felâketlerin geleceğini anlayacaklar; küfür ve isyanlarının dehşetli âkibetine kavuşacaklardır.
(Hicr, 15/3)
Hadîs-i Şeriflerden
Kim istemekten sakınırsa, Ellah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tok gözlü olup kanaat ederse, Ellah onu başkasına muhtaç etmeyerek zengin kılar.
(Buhari, Zekat 18)
Dualardan
Cenab-ı Hak, ehl-i imanı ve Risale-i Nur şakirdlerini böylelerin şerrinden muhafaza eylesin, âmîn.
(Kastamonu Lahikası)
Vecîze
Herhangi bir şeyin sonu ve âhiri intizam ve güzellikçe evvelinden aşağı olmadığı gibi; zahiri ve sureti de san'at ve hikmetçe bâtınından güzel değildir.
Mesnevî-i Nuriye

İSRA VE MİRAC MU’CİZELERİ

21.04.2017

سُبْحَانَ الَّذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا

الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

       Aziz Kardeşlerim!

     Dünya ve ahiretin efendisi, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed (sav), hayatının en sıkıntılı ve hüzünlü günlerini yaşıyordu. Zira çok sevdiği amcası Ebu Talib ve muhterem eşi Hazret-i Hatice validemiz vefat etmişti. Hem Resulullah (sav) Efendimiz, İslam’ı anlatmak için gittiği Tâif’ten üzgün dönmüştü. Müslümanlara yapılan baskılar, zulümler ve işkenceler dayanılmaz hale gelmişti. İşte böyle bir zamanda Cenab-ı Hak, Habîbine İsra ve Mirac mu’cizelerini ihsan buyurdu.

     İsra Mucizesi; Resul-i Ekrem (sav)’in gecenin az bir vaktinde Mekke’deki Mescid-i Haram’dan alınıp, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini ifade eder. Mirac Mu’cizesi ise; O Zat-ı Ekrem (asm)’ın aynı gece Mescid-i Aksa’dan semalara, ulvi âlemlere, Sidretü’l-Münteha’ya ta Kab-ı Kavseyn Makamı’na yükselişini ve lâ zamânî, lâ mekânî ve lâ keyfî bir surette Ellah’ın manevi huzuruna kabul edilişini ifade eder. Hicretten yaklaşık bir buçuk yıl evvel vukua gelen İsra ve Mirac mu’cizeleri, İslam âlimlerinin çoğunluğuna göre ruh ve cesed ile beraber ve Hazret-i Peygamber (sav) uyanık iken gerçekleşmiştir.

     İsra Mucizesi, Kur’an-ı Kerim’de İsra Sûresi’nin 1. âyet-i kerîmesinde sarâhaten; Mirac Mu’cizesi de Necm Sûresi’nin 1-18. âyet-i kerîmelerinde işâreten bildirilmiştir. Keza Resul-i Ekrem (sav)’in pek çok hadîs-i şerîfinde İsra ve Mirac mu’cizeleri beyan buyrulmuştur. Bu iki mu’cize kısaca şöyle gerçekleşmiştir:

     Cebrail (as), izn-i İlahi ile Resul-i Ekrem (asm)’ı Kâbe-i Muazzama'nın Hatim denilen mevkiinden veya Ümm-ü Hânî (ra)’nın Kabe'nin çevresinde bulunan evinden alarak Burak denilen bir bineğe bindirip Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya getirdi. Cenab-ı Hak, o gecede bütün peygamberlerin, velilerin ve bütün geçmiş ve gelecek mü’minlerin ruhlarını Kuds-i Şerif’te topladı. Resul-i Ekrem (asm), onlara imam olup iki rekât namaz kıldırdı. Daha sonra Burak’a binerek o cemaat-i azime ile beraber mi’rac yolculuğuna çıktı. Semavat âleminde peygamberlerle görüştü. Resul-i Ekrem (sav), Hazret-i Cebrail (as) ile miraca çıkarken, Sidretü’l-Münteha’ya geldiklerinde Cebrail (as), O Zat-ı Ekrem (asm)’a dedi ki: “Benim çıkacağım yer buraya kadardır. Daha ileri gidemem.” Bundan sonra O Zat-ı Ekrem (asm), Refref’e bindi, yalnız başına yola devam etti. La mekânî, lâ zamânî ve lâ keyfî bir surette Cenab-ı Hakk’ın cemaliyle müşerref oldu. Selam yerinde اَلتَّحِيَّاتُ الْمُبَارَكَاتُ الصَّلَوَاتُ الطَّيِّبَاتُ لِلّٰهِ deyip bütün mevcudatın ibadet ve tesbihlerini Ellah’a takdim etti. Cenab-ı Hak da   وَرَحْمَةِ اللّٰهِ وَبَرَكَاتُهُ   اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ diyerek, Hazret-i Peygamber (sav)’in selamına mukabelede bulundu. Resulullah (sav) Efendimiz yine, اَلسَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللّٰهِ الصَّالِحِينَ diyerek Cenab-ı Hakk’ın selamını aldı. Bu manzarayı uzaktan seyreden Cebrail (as), اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلٰهَ اِلاَّ اللّٰهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللّٰهِ dedi. O gece Ellahu Teala mü’minlere üç ihsanda bulunmuştur. Beş vakit namaz, Bakara Suresi’nin son ayetleri ve Ellah’a şerik koşmayanların, günahlarının affedileceği müjdesidir.

     Kardeşlerim!

     Resulullah (sav), miraç gecesinin sabahında miracını Kureyş’e haber verdi. Mekke müşrikleri O’nu yalanladılar. Büyük bir şaşkınlıkla çeşitli sorular sormaya başladılar. “Vallahi, bu şaşılacak ve inanılmayacak bir şey!” diyerek Hazret-i Ebu Bekir’e geldiler ve  “Ya Eba Bekir! Senin arkadaşın bu gece Kudüs’deki Beytü’l-Makdis’e gittiğini, orada namaz kılıp göklere yükseldiğini daha sonra Mekke’ye döndüğünü söylüyor. Bu işe sen ne dersin?” diye sorduklarında Hazret-i Ebu Bekir (ra) onlara şu cevabı verir: “Vallahi, eğer bunu O söylüyorsa mutlaka doğrudur, inanırım ve tasdik ederim. Zira O, hak olandan başka bir şey söylemez.”

     Evet, her Müslüman inanır ve tasdik eder ki; Ellah (cc), Habib-i Edib’ine, pek çok mu’cizeler ihsan ettiği gibi; İsra ve Mirac mu’cizelerini de ihsan etmiştir. Bu mucizeleri kabul etmek, imanın bir gereğidir.

     Bu vesile ile Mirac gecenizi tebrik eder, Alem-i İslam hakkında hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

 

     Kaynak: Semendel Yayınlarından Telvihat-ı Tis’a ve Şerhi

 

 

Bu yazi 5078 defa gösterilmiştir.

Yorum yapabilirsiniz :

İsim
Eposta ( Sitede görünmeyecek )
Yorum
Doğrulama Kodu
Gönder

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Doğan'ın (Molla Muhammed el-Mûşî el-Kersî) beyanatları Nurmend.com sitesinden başka bir platformda yayınlanmamaktadır. © 2014-2023 | Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Nurmend - Şerhmend
0.213 sn. deSen
↑ Yukarı