tel tel tel
Kur'an-ı Kerim'den
Ey Resulüm! (Biz Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.
(Enbiya, 21/107)
Hadîs-i Şeriflerden
Mü’minden başkasıyla düşüp kalkma, yemeğini de Ellah korkusunu taşıyan kimseler yesin.
(Ebu Davud, Edeb 16; Tirmizi, Zühd 56)
Dualardan
Cenab-ı Erhamürrâhimîn'den bütün esma-i hüsnasını şefaatçı yapıp niyaz ediyoruz ki: Bizleri ihlas-ı tâmme muvaffak eylesin, âmîn.
(Lem'alar)
Vecîze
Bir zerre kuvvet-i imaniyenin ziyadeleşmesi, bir batman marifet ve kemalâttan daha kıymetlidir ve yüz ezvakın balından daha tatlıdır.
Şuâlar

Kur’an’ın, Ulemânın ve Müslümanların Hâdimi Bir Abd-i Âcizin, Mü’min Kardeşlerine Bir Beyânâtıdır.

19.04.2017

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى اٰ لِهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَع۪ينَ

         Aziz Kardeşlerim!

       Bu abd-i âciz, bütün kusûratıyla ve kabiliyetsizliğiyle beraber, mahza lütf-u İlahî olarak Kur’an, Hadîs ve Risale-i Nur’da istihdam ve tavzîf edilmiş ve bu işte çalıştırılmaktadır. Beni bu hizmette çalıştıran Rabbime nihayetsiz hamd u senâlar olsun.

      Ben, herhangi bir cemiyetin, bir cemaatin, bir derneğin, bir vakfın, bir sûfizm cereyanının veyahut bir nurculuk hareketinin mensûbu değilim. Benim cemaat ve cemiyetim yoktur. Benim cemaat ve cemiyetim, başta beş farz namazını câmide kılanlar olmak üzere bütün Müslümanlardır. Kezâ benim, bugünkü hiçbir nurculuk hareketiyle ve bugünkü sûfizm cereyanıyla yakından uzaktan alâkam yoktur. Ben, sadece ve sadece Kur’an’ın ve Hadîs’in şakirdiyim. Risale-i Nur şakirdliğinide Risale-i Nur, Kur’an’ın tefsîri olduğu için kabul ederim. Beni Kur’an, Hadîs ve Risale-i Nur şakirdliği ile müşerref kılan ve bu kudsî vazîfede istihdam ve tavzîf eden Rabbime hadsiz şükürler olsun.

       Sağ elimde Kur’an, sol elimde Hadîs, önümde İcma-ı Ümmet, Kıyas-ı Fukahâ, Risale-i Nur ve diğer İslâmî ilimler vardır. Ben, hayatım boyunca hizmet tarzımda mezkûr esâsattan ayrılmadım ve onların dışına çıkmadım. Lehu’l-hamdüve’l-minneh. Bu esasların dışındaki herhangi bir hizmet tarzıyla alâkam yoktur. Hem ümmetin ihtilaf ve tefrikasına sebebiyet veren “cicu”larlada irtibatım yoktur. Benim yanımda bir nurcu ile bir cami cemaati; bir ehl-i tasavvuf ile bir cami cemaati arasında fark yoktur, nazarımda hepsi birdir. Ancak bunlardan hangisinin i’tikadı düzgün ise, amel-i sâlih ve takva ciheti daha yüksek ise, onu daha fazla severim.

       Madem  اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ âyet-i kerîmesinin ifadesiyle, “Ancak ve ancak mü’minler, birbirlerinin kardeşidirler.”[1] Öyle ise uhuvvet-i İslâmiye kâfîdir.

       Hem اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰيكُمْ  âyet-i kerîmesinin ifadesiyle “Muhakkak ki; Ellah katında sizin en mükerrem olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır.”[2]

       Biz, bu ölçü ile hareket ederiz. Bütün mü’minler, kardeşimizdir. Bu konuda “ci, cu” ayrımı yapmayız. Ben, meslek, meşreb ve mezheb hususunda taassub gösterenlerden değilim. Bununla beraber Kur’an’ın bu asırda manevî bir tefsiri olan Risale-i Nur’un talebesi olmakla da iftihar ederim ve Rabbime hadsiz şükrederim.

       Risale-i Nur, Kur’an’ın tefsiri olması hasebiyle bütün Müslümanların malıdır. Bu eserler, herhangi bir şahsa bağlanmadığı gibi; bir cemaate de bağlanamaz. Risale-i Nur dairesinde “ci,cu” olamaz.

       Ellah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

 

Kur’an’ın, ulemânın ve Müslümanların hâdimi bir abd-i âciz.

 

 


[1]Hucurat, 49:10.

[2]Hucurat, 49:13.

Bu yazi 7174 defa gösterilmiştir.

Yorum yapabilirsiniz :

İsim
Eposta ( Sitede görünmeyecek )
Yorum
Doğrulama Kodu
Gönder

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Doğan'ın (Molla Muhammed el-Mûşî el-Kersî) beyanatları Nurmend.com sitesinden başka bir platformda yayınlanmamaktadır. © 2014-2023 | Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Nurmend - Şerhmend
0.090 sn. deSen
↑ Yukarı