tel tel tel
Kur'an-ı Kerim'den
(Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. Yakında bilecekler.) Dünya ve ahirette başlarına ne gibi felâketlerin geleceğini anlayacaklar; küfür ve isyanlarının dehşetli âkibetine kavuşacaklardır.
(Hicr, 15/3)
Hadîs-i Şeriflerden
Kim istemekten sakınırsa, Ellah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tok gözlü olup kanaat ederse, Ellah onu başkasına muhtaç etmeyerek zengin kılar.
(Buhari, Zekat 18)
Dualardan
Cenab-ı Hak, ehl-i imanı ve Risale-i Nur şakirdlerini böylelerin şerrinden muhafaza eylesin, âmîn.
(Kastamonu Lahikası)
Vecîze
Herhangi bir şeyin sonu ve âhiri intizam ve güzellikçe evvelinden aşağı olmadığı gibi; zahiri ve sureti de san'at ve hikmetçe bâtınından güzel değildir.
Mesnevî-i Nuriye

Aşırı yoğunluktan dolayı sorulara şu anda cevap veremiyoruz. Bu arada lütfen takipte olun.

  ← Sorulara Dön

  Beşerin zulmü içerisinde kaderin adâleti nasıl tecellî eder?
  18.12.2014 16:23 Ahmet Sonmez 8451 defa gösterilmiştir.

  Evet, kader-i İlâhî netîce i‘tibârîyle şerden ve çirkinlikten münezzeh olduğu gibi, illet ve sebebler i‘tibârîyle de zulüm ve kubhtan münezzehtir. Çünkü, kader, hakíkí sebeblere bakar adâlet eder; beşer ise záhirî sebeblere bakar zulmeder. Evet, beşerin zulmü içinde kaderin ayn-ı adâleti tecellî eder. Meselâ, hâkim seni hırsızlıkla mahkûm ediyor. Hâlbuki, sen hırsız değilsin. Fakat, gizli bir suçun var, o da bir adam öldürmektir. İşte, senin mahkûmiyyetinin asıl illeti (sebebi), gizli katlindir. Hâkim ise bu hakíkí illeti bilmiyor. Bunun için seni, yapmadığın hırsızlık suçuyla cezâlandırıyor. Hâkim, bu záhirî sebebe bakarak hükmederken, hakíkatte bu mes’elede asıl hükmeden Ahkemü’l-Hâkimîn olan Elláhu Teálâ’dır, ya‘nî ádil kaderdir. Burada beşer tarafından bir zulüm meydâna gelmiş, ama kader adâlet etmiştir. Çünkü, beşer záhire bakarak zulmetmiştir, kader ise hakíkí illet (sebeb) olan senin gizli katline bakarak seni mahkûm edip adâlet etmiştir.

  Yorum yapabilirsiniz :

  İsim
  Eposta ( Sitede görünmeyecek )
  Yorum
  Doğrulama Kodu
  Gönder

  Yorumlar :

  Henüz yorum yapılmamış.
  Muhammed Doğan'ın (Molla Muhammed el-Mûşî el-Kersî) beyanatları Nurmend.com sitesinden başka bir platformda yayınlanmamaktadır. © 2014-2023 | Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Nurmend - Şerhmend
  0.220 sn. deSen
  ↑ Yukarı